İstanbul'da tezkere karşıtı protesto

İstanbul'da tezkere karşıtı protestoİstanbul'da tezkere karşıtı protesto

TBMM Suriye'ye asker göndermeyi mümkün kılacak tezkereyi görüşmek üzere toplanırken Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Mersin de dahil birçok kentte savaş karşıtı gösteriler yapıldı.

En büyük gösteri İstanbul Taksim'de akşam saatlerinde geniş bir katılımla başladı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile çeşitli sosyalist grupların kurduğu Halkların Demokratik Kongresi, ÖDP, Halkevleri ve TKP'nin çağrıcıları arasında olduğu gösteriye, ana muhalefet partisi CHP'nin üyeleri de katıldı.

Taksim Meydanı'nda toplanan binlerce kişi "Susma haykır savaşa hayır", "Faşizme karşı omuz omuza", "Bu halk sana boyun eğmeyecek", "Emperyalizmin askeri olmayacağız", "Madem çıktı tezkere, meclis gitsin askere" ve "Hükümet istifa" gibi slogan ve dövizlerle yürüyüşe geçti.

İstiklal Caddesi'ni baştan başa kaplayan kalabalık, protestoyu oturma eylemiyle sürdürdü.

Gösteri Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasıyla devam etti.

Ankara'da yapılmak istenen savaş karşıtı gösterilere polis gün boyunca biber gazıyla müdahale etti.

Kızılay Meydanı'nda akşam saatlerinde toplanan yüzlerce kişi Başbakanlık önüne yürüyüp basın açıklaması yapmak amacıyla harekete geçince, polis tazyizkli su ve biber gazı kullandı.

Başkentin merkezinde sokak aralarında protesto eylemini sürdürmek isteyenlerle polis arasında bir saat kadar çatışmalar yaşandı.

İstanbul'da tezkere karşıtı protestoİstanbul'da tezkere karşıtı protesto

Sabah saatlerinde de parlamentoya yürümek isteyen Halkevleri mensubu savaş karşıtı gruba polis biber gazı atmıştı.

Meclisin karşısında oturma eylemi yapan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı. Polisin attığı biber gazı nedeniyle bazı göstericiler fenalık geçirdi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı İlknur Birol, "barış için barışçıl eylem" şiarıyla başlattıkları eylemin şiddete maruz kaldığını söyledi.

Türkiye'de halkın savaşa tepkisinin çok güçlü olduğunu söyleyen Birol, 2003'te Irak işgaline hayır diyenlerin bir kısmının bugün savaştan yana olduğuna dikkat çekti.

Birol, "Bugün iktidardaki AKP ve MHP savaştan yana oy kullanırken, onlar tarafından şiddetle, savaşçılıkla suçlanan BDP'nin CHP ile birlikte savaşa karşı oy kullanması manidardır" diye konuştu.

Tags:
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler