Dexia Denizbank'ı Ruslara sattı

Dexia Denizbank'ı Ruslara sattıDexia Denizbank'ı Ruslara sattı

Sberbank ile Denizbank'ın ana hissedarı Dexia, Denizbank'ın çoğunluk hisselerinin satışı için imzaları attı.

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank, Denizbank'ın yüzde 99,85 hissesinin satışı için 6,47 milyar lira ödeyecek.

Belçika merkezli Dexia Grubu İcra Kurulu Başkanı Pierre Mariani, Denizbank hisselerinin satış işleminin yıl sonunda tamamlanması ve kurların bugünkü seviyesinde kalması halinde, satış işleminden toplam 700 milyon euro zarar edeceklerini açıkladı.

Mariani, nihai anlaşmanın imzalandığı toplantıda yaptığı konuşmada, şu anda karışık duygular içinde olduğunu, Denizbank'ın Dexia Grubu içinde önemli bir yeri bulunduğunu ifade etti.

Mariani, 2006'da Denizbank'ı almalarından bu yana, bankayı iyi bir noktaya taşıdıklarına inandığını belirtti.

Dexia Grubu, Avrupa'da bor krizinin derinleşmesi nedeniyle grubun ticari faaliyetlerinin çoğunluğunu satmak durumunda kaldı.

'Taraflar çok fayda sağlayacak'

Mariani ''Denizbank'ı çok iyi ellere emanet ettiğimizi düşünüyorum. Tüm taraflar, bu işlemden çok büyük bir şekilde fayda sağlayacak. Bugün atılan imzaların en kısa sürede resmi kararla taçlandırılmasını bekliyoruz'' dedi.

Mariani, Avrupa Komisyonu ile, ilk yeniden yapılandırma planının görüşmelerini 2010 yılında yaptıklarını hatırlattı ve şirket satışlarında çok iyi bir noktaya geldiklerini ekledi.

Mariani, "Şirket satışlarının hızlandırılması kararı da bu görüşmede alındı. Kararın ne kadar doğru olduğunu bu süreçte anladık" dedi.

Denizbank'ın satış fiyatı 2011 sonu bilançosuna göre belirlenmişti.

Mariani, satış işleminin resmen tamamlanmasına kadar geçecek sürede, bilançodaki net aktif değerindeki değişikliklere göre, fiyatta ufak tefek oynamalar olabileceğini ifade etti ve "Nihai fiyat, bu değil. İşlemin ne zaman tamamlanacağı burada belirleyici olacak'' diye konuştu.

Dexia Denizbank'ı Ruslara sattıDexia Denizbank'ı Ruslara sattı

Sberbank İcra Kurulu Başkanı Herman Gref, Denizbank'ın çoğunluk hissesinin satışı için yaklaşık 6,5 milyar lira ödeyeceklerini belirtti.

Gref, satış fiyatının şu andaki kura göre yaklaşık 3,5 milyar dolar ettiğini söyledi. Söz konusu fiyat Denizbank'ın ilk çeyrek itibariyle öz kaynağının 1,33 katına karşılık geliyor.

Ancak Gref, Türkiye'ye yatırımın geri dönüş oranının yüksek olduğunu da vurguladı.

Gref, ''Bir ülkenin yatırım notunun AAA olması iyi yatırım yapmanın teminatı olamaz. Avrupa'ya ya da ABD'ye baktığımızda yatırımın geri dönüşü ortalama yüzde 5-7 oranındayken, Türkiye'ye yapılan yatırımın geri dönüşü, yüzde 20 oranında. İşte fark burada'' dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, Türkiye'nin kredi notunu ''yatırım yapılabilir'' seviyesinin altında tutuyor.

Gref'e göre, Türkiye'nin mevcut makroekonomik politikası ile kredi notunun yükselmesi kaçınılmaz.

Sberbank yönetim kurulu başkanı, Başbakan Erdoğan'la görüştüğünü ve Türkiye'nin son yıllardaki politikalarını bizzat incelediğinin de altını çizdi ve "Bu yatırımın doğru bir yatırım olduğuna karar verdim. Türkiye ekonomisinin hızla büyüyeceğine inancımız tam." dedi.

Gref, bu anlaşmadan sonra, satın almalar konusunda mutlaka durmaları gerekeceğini de sözlerine ekledi.

Gref'in açıklamalarına göre, Sberbank bu dönem içinde başka satın almalar planlamıyor.

Denizbank ile birlikte yurt dışında büyüme planlarına ilişkin olarak Gref, var oldukları bütün bölgelerde, organik bir şekilde büyümeye devam edeceklerini ifade etti.

Anlaşmanın 6 ay sürmesi beklenen tamamlanma süreci boyunca Sberbank, Denizbank ekibiyle birlikte, bölgedeki stratejileri konusunda faal olarak çalışmayı hedefliyor.

Tags:     Dexia      Denizbank
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler