Bütün emekçiler 23 Mayıs'ta greve!

23 Mayısta greve23 Mayısta greveKESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, AKP Hükümetinin teklif ettiği ücret artışı önerisiyle kamu emekçileriyle dalga geçtiğini kaydetti. AKP'nin sadece ücret zammını gündeme getirerek, sosyal, demokratik ve özlük haklarını konuşmadığını kaydeden Tombul, örgütlü örgütsüz tüm emekçileri 23 Mayıs'ta greve destek olmaya çağırdı.

Tombul, 30 Nisan'da başlayan 2012-2013 toplu sözleşme sürecinden önce KESK olarak bütün kamu emekçilerinin taleplerini içeren bir deklarasyon yayınlayarak, grev ve toplu pazarlık hakkını teminat altına alan yeni bir düzenleme istediklerini hatırlattı.

En düşük kamu emekçisinin 2 bin 145 lira almasını talep ettiklerini kaydeden Tombul, doğalgaza yüzde 20, elektriğe yüzde 10'dan fazla zammın yapıldığı dönemde, enflasyonun yüzde 15-20' lere ulaştığı bir dönemde yüzde 30'luk zam afaki olmadığını kaydetti.

Tombul, kamuda farklı statülerde bütün çalışanlar için güvenceli-güvencesiz ayrımının ortadan kaldırılmasını, geçici sözleşmeli, sözleşmeli, ek ders karşılığı çalışan gibi statülerde çalışan herkesin iş güvenceli çalışmasını istediklerini vurguladı.

'EMEKÇİLER YOK SAYILIYOR'

AKP'nin iktidar olduğu son 10 yılda kamuda kadın yöneticilerin sayısının yok denecek kadar azaldığına dikkat çeken Tombul, kadın emekçilere işyerlerinde uygulanan negatif ayrımcılığın, baskının, mobingin, şiddetin son bulması gerektiğini kaydetti. Yanı sıra kamu emekçilerine kreş hakkınında sağlanmasını istediklerini ifade eden Tombul, bütün aylıkların emekliliğe yansıtılmasını istedi, "Emeklilikte insanca yaşamak istiyoruz" dedi.

Bütün taleplerle toplu sözleşme masasına gittiklerini hatırlatan Tombul, AKP'nin 14 Mayıs'ta 3+3, ikinci yılın ilk altı ayı için yüzde 2, ikinci altı ay için ise yüzde 3 şeklinde teklif getirdiğini anımsattı. "Bu, bırakın tartışmayı kamu emekçileriyle dalga geçmek, yok saymak anlamına geliyor" diyen Tombul, bu öneriyi tartışma konusu dahi yapmayacaklarını vurguladı.

AKP'nin sadece ücret zammını gündeme getirdiği, kamu emekçilerinin sosyal, demokratik ve özlük haklarının hiçbirisini toplu sözleşme masasında konuşmak istemediğini belirten Tombul, kendilerinin de bu yaklaşımı asla kabul edemeyeceklerini söyledi.

Bugün itibari ile toplu sözleşmeyi imzalama durumunun ortadan kalktığını ve 23 Mayıs'ta belirtikleri talepler çerçevesinde greve gideceklerini kaydeden KESK Genel Sekreteri Tombul, "Bu talepler örgütlü-örgütsüz tüm kamu emekçilerinin talepleridir. Greve herkesi davet ediyoruz" dedi.

MEMUR-SEN'E ÇAĞRI: MASADA OTURMAK YETMİYOR

Kamu-Sen'in de aynı gün iş bırakma eylemi yapacağını hatırlatan Tombul, bir de Memur-Sen'e çağrı yaptı: "Hükümetin koltukları altında büyüyerek, yetki aldım diyerek masada oturmak sendikal hareket açısından yetmiyor. Eğer gerçekten talepler karşılanmıyorsa bunun karşılığı grevdir."

23 Mayıs'ta kamu emekçileri ülke çapında sabah iş başı yapmadan işyerlerinin önünde toplanacak ve "Bu işyerinde grev var" pankartlarını asacak. Kentlerin alanlarında bir araya gelecek olan emekçiler 24 saat boyunca işyerlerine dönmeyecek.

Tags:     KESK      İsmail Hakkı Tombul      grev      iş bırakma      23 mayıs
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler