'İşte ölümsüzlük böyle bir şeydir'

denizler anmasındandenizler anmasındanBinlerce kişi, ölümünün 40. yılında Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için Dolmabahçe'de buluştu. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, binlerce çocuğa onların isimlerinin verildiğine dikkat çekerek, "İşte ölümsüzlük böyle bir şeydir" dedi.

İdam edilişlerinin 40. yılında, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı anmak için Galatasaray Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, Denizlerin 6. Filo'yu denize döktüğü Dolmabahçe'ye yürüdü.

Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla yapılan eyleme, HDK bileşeni siyasi partilerin yanı sıra, Sosyalist Gençlik Derneği, Liseli Öğrenci Birliği, Emek Gençliği, Dev-Lis, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eyüp Şubesi, Genç Sen'in de aralarında olduğu gençlik örgütleri katıldı. BDP İstanbul milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile BDP İstanbul Eşbaşkanı Asiye Kolçak da eyleme destek verdi.

En önde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın fotoğrafının yer aldığı pankartın açıldığı eylemde, çok sayıda devrimci önderin fotoğrafları taşındı. Halkların Demokratik Kongresi, "İdam sehpalarında, işkencelerde, dağ başlarında katledilen gençlik önderlerini saygıyla anıyoruz" yazılı pankart taşıdı.

Alkış ve sloganlarla yürüyüşe geçen binlerce kişiye, çevredekiler alkışlarla destek verdi. Eylemde, "Yusuf, Hüseyin, Deniz, sürüyor, sürecek, mücadelemiz", "Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filo'yu unutmayın", "Katil ABD, Ortadoğu'dan defol", "Yaşasın devrim ve sosyalizm", "Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm", "Faşizme karşı omuz omuza", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Yaşasın Halkların Demokratik Kongresi", "Birlik, mücadele, zafer" sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca Gündoğdu ve Ellerinde Pankartlar marşları söylendi. 

Kortejlerin Dolmabahçe'ye ulaşmasıyla anma etkinliği başladı. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın şahsında, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından, üç fidanın idam sehpasındaki son sözleri okundu.

'ÖLÜMSÜZLÜK BÖYLE BİR ŞEYDİR'

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürtçe "Deniz, Yusuf ve Hüseyin yoldaşlar ölümsüzdür" diyerek konuşmasına başladı. Önder'in konuşması, "Şehit namirin" sloganlarıyla karşılandı.

Önder, ülkenin tarihini yazmak isteyenlerin Nüfus Müdürlüğü kayıtlarını incelemesi gerektiğini, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmesinden veya katledilmesinden sonra binlerce kişinin çocuklarına 'Deniz, Yusuf, İnan, Mahir, Ulaş, Cevahir, Mazlum, Hayri, Kemal' isimlerini verdiğini belirterek, "Ölümsüzlük bundan başka bir şey değildir" diye konuştu.

'BAYRAĞI DÜŞÜRECEKSEK BİZ DÜŞELİM'

Önder, şöyle devam etti: "Bugün bu mücadele devam ediyorsa, genç yaşlarında, en cevahir çağlarında ölümün koynuna girmekten imtina etmedikleri içindir. İşte ölümsüzlük, böyle bir şeydir. Eğer bir gün bu bayrağı düşüreceksek, biz düşelim."

Anma etkinliği, Güneşi İçenlerin Türküsü'nün seslendirilmesinin ardından, Teneke Trampet ve Agire Jiyan konserleriyle sona erdi.

Tags:     Deniz Gezmiş      Hüseyin İnan      Yusuf Aslan      Halkların Demokratik Kongresi      6. Filo
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler