RedHack Saldırdı, Türkiye'de İnternet Çöktü!

REDHACKREDHACKDün gece yaşanan yaklaşık iki saatlik internet kesintisi Türkiye'de kriz yarattı. Türk Telekom sorunun fiber altyapı çalışmalarında kaynaklandığını açıklarken 'Kızıl Hacker'lar ise TTNET'teki çöküşün kendi eylemleri olduğunu savundu.

Twitterdan açıklama yapan RedHack, internetteki kesintinin TTNET'e yaptıkları saldırıdan kaynaklandığını duyurdu.

Saldırıyı 4 ayrı grup olarak gerçekleştirdiklerini belirten RedHack, TTNET'in 'kilit' yerlerine DDOS göndermeden, direk 'sizma' yaptıklarını belirtti.

Bunun üzerine TTNET saldırıdan korunmak için tüm Türkiye'nin interneti kesti.

İşte Redhack'ın O Açıklaması:

27 Nisan 2012 tarihiyle, TTNet basta olmak uzere Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Yargıtay vb birçok önemli kuruluşa Anonymous RedHack DGVirus, AnarcyCrew olarak ataklar duzenlenmistir.

Bu ataklardan Emniyet ve Adalet gibi önemli yerler Anonymous Ailesi tarafindan çökertilmiş, sorunu çözemeyen TİB yetkilileri çözumu yurt dışına çıkışları kapatmakta bulmuşlardır.

Fakat bu taktiği bilen daha önce gören RedHack olayı TR içinden şekillendirmiş, Yurtdışına kapalı olan serverlara (Turkiye içinden) çesitli bilgisayarlardan DDOS yaparak dikkatlerini bir yöne çekmiş, onlar bununla uğraşırken ana sistemlerine, DNS sunucularına kadar sızılmıştır.

Bu sızma ve saldırılarla baş edemeyenler neye uğradıklarını şaşırarak beklenmedik bu saldırı karsısında, sistemi kapatmakta, ADSL'ler başta olmak üzere birçok (TTNet'e ait) sistemin "fişini çekmek" zorunda kalmışlardır.

Zaten saldırıinın geleceğini bekleyen TİB ve TUBİTAK, dün, kamu kurumlarına bir genelge göndererek belirli önlemler sunmuşlardır, Radikal gazetesi'de bu olayı dün haberleştirmiş, bizden de görüş almıştır.

Bizde yapılacak en doğru işin "fişi çekip beklemek" olduğunu "bizleri engelleyemeyeceklerini" söylemistik.

Bu eylem neticesinde, birçok kurum hacklenmis, Türkiye'deki internet 27 Nisan aksami 2 saatligine kesilmiş, 28 nisan sabahinida kapsayan yaklasik 10 saat gecmesine ragmen halen tam olarak kendine gelememistir.

Eylemler gerceklestikten sonra cesitli kaynaklardan daha onceki eylemlerimiz de gordugumuz "acimadi ki" histerisiyle yeniden karsilastik.

Eylemin sabahi "bu gece saldiri olacak" diye TUBITAK'tan uyari geliyor ve bu haberin yayimlandigi ayni gece bircok yer cokuyor, karsiliginda saatler sonra "teknik bir sorun" cevabi aliniyor, bu cevaba kendileri inaniyor mu? Meraktayiz..

Yani icinizde biri yokmu "RedHack kac aydir bizim iflahimizi kesti eve gidemiyoruz" diyecek babayigit? ;)

Gelelim Eylemlerin sebebine..

Zaten Anonymous biz RedHack'le dayanismak istedigini ileten videosu yukaridaki linte mevcuttur, Turkce olarak ta altyazili sekilde anlatmaktadir.

Bize gelince, eylemimizin baslica amaclari;

1- Playstation ve chat geyikleri delil olarak alinarak tutuklanan ve RedHack eylemleriyle baglantilari olmayan biri 17 yasinda 7 gencin "derhal" serbest birakilmasini istemek!

RedHack'e "teror orgutu" muamelesi yapilarak pesin Interpol'un bile takilmasinin RedHack'i yildiramayacagini gostermek, ayrica biz burdaysak tutukladiklariniz kim'?) diye sormak.

2- Anonymous'un bizle dayanisma eylemine iceriden destek vererek dostlarimizi yalniz birakmamak, Anonymous'un dayanismasindan mutluluk duydugumuzu gostermek.

3- Yaklasan 1 Mayis'i sanki "kendi isci sinifina vermis" gibi "somurge valisi" edasiyla ona buna "dayilanan" AKP hukumetine ve onun valisine dikkat cekerek, halkimizi isci kardeslerini sahiplenmeye cagirmak.

4- Adil kota vb uygulamalarla "dusuk hizda" internet ile kullaniciyi somuren, zenginlere daha iyiulasim saglarken durumu iyi olmayanlara cok yavas interneti fahis fiyata satan TTNET'i protesto etmek.

5- Pensilvanya Imami'nin ve ordusunun "yenilmez" "herseye kadir" olmadiklarini halkimiza gostermek "cesaret gayri" demek ;)

6- Eglenmek ;)

Türk Telekom'dan Açıklama

Öte yandan Türkiye'de konuyla iligli Türk Telekom'dan yapılan son açıklamada ise sorunun fiber altyapı çalışmalarından kaynaklandığı belirtildi.

Kızıl Hacker'lar: Kendinizi Rezil Etmeyin

Türk Telekom'dan yapılan bu açıklamanın ardından ise Redhack (Kızıl Hackerlar) twitter sayfalarından bir açıklama daha yaptı. Açıklamada dün gece TTNET bağlantılarında yaşanan sorunun kendilerinden kaynaklandığını bir kez daha tekrar ettiler.

İşte o Açıklama:

Olayin ustunden 13 saat sonra TTNet aciklama yapmis demiski MPLS kuruyorduk o yuzden yoksa saldiri olmadi vb cumleler kurmus.. Zaten ne zaman saldirsak bunlarin birsey kuracagi tutuyor ;) yani kac gun oncesinde 27'si aksami saldiri yapacagiz demisiz, TUBITAK her yere genelge gondermis, TIB alarmda ve o gece geldiginde ustelik Cuma gunu en kalabalik saatlerde bir anda bunlar program kuruyor ve tam saldiri gunu TR de internet gidiyor.. Hadi diyelim program kuruyordunuz, peki dun aksam soranlara neden resmi sayfalarinizdan "bizde bilmiyoruz arastiriyoruz" dediniz, program kurdugunuzu sabah mi anladiniz? ;) Yani yalan gordukte bu kadarida ayiptir, kendinizi rezil etmeyin. ;) Ha boyle diyorsaniz gelecek defa ne programi kuracaksiniz?? ;

Tags:     Redhack      TTNET      siber saldırı
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler