Dekorlar Ofili'nin elinden

chris ofilichris ofiliLondra 2012 Yaz Olimpiyatları’na paralel düzenlenen Kültürel Olimpiyatlar, heyecan verici etkinlikleri duyurmaya devam ediyor. Son haberlerden birisi de, işlerinde fil dışkısı gibi farklı malzemeler kullanan Chris Ofili’nin, Kraliyet Balesi’nin bir temsilinde sahne tasarımını üstlenmesi. 1990’ların Genç Britanyalı Sanatçılar ekolünün Afrika kökenli tek ismi, Nijerya asıllı Britanyalı sanatçı Ofili, National Gallery küratörü Minna Moore Ede’in farklı sanat kollarını biraraya getirdiği projesi ‘Metamorfoz’ için ilk kez dekor ve sahne tasarımı yapacak.
Projenin çıkış noktası Titian’ın, Ovid’in epik şiirinden esinlendiği üç tablosu: ‘Diana ve Actaeon’, ‘Actaeon’un Ölümü’, ‘Diana ile Callisto’... Üç şairin, bu eserlerin güncel çağrışımları üzerine dizeler yazdığı proje kapsamında Kraliyet Balesi de önde gelen üç sanatçının tasarımlarını kullanacağı üç perdelik bir bale gösterisi hazırlıyor. Proje kapsamında Ofili haricinde heykeltıraş Conrad Shawcross ve kavramsal sanatçı Mark Wallinger’e de sipariş verdi.
1998’de Turner ödülünü kazanmasına, 50. Venedik Bienali’nde Britanya’yı temsil etmesine, dünyanın en önemli koleksiyonlarına girmesine rağmen iki yıl önce bu teklif kendisine getirildiğinde korktuğunu söyleyen Ofili, “Eğer bu sahnede düşerseniz, vücudunuzdaki her kemik kırılır” diyor. Bu gibi projelerde işin zanaat kısmını profesyonel dekorculara bırakan sanatçıların aksine Ofili, her şeyi kendi elleriyle yaptı. İlham için Titian’ın orijinal tablosuna başvuran Ofili, kostümlerde de başta Picasso’nun 1917 tarihli Satie balesi ‘Parade’e çizdiği heykelimsi kıyafetlerinden esinlenmiş. Ama Kraliyet dansçılarıyla daha uzun vakit geçirdikten sonra onların içlerinde daha rahat hareket edebileceği kostümler hazırlamayı amaçlamış. Sahne için çalışmayı kendi işinden farklı görmeyen sanatçı “Perde açılıyor. İnsanlar bir süreliğine işe kendilerini veriyorlar. Bu, ressam olarak yaptığım işe çok benziyor. Bir şeyler ortaya çıkartıp bakmaları için insanları davet ediyorum. Sonra da gidiyorlar. Bu basitliği, sonunda ne kadar mükemmel bir şey çıkabileceği fikrini seviyorum” diyor.

Tags:
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler