Korkuya karşı özgür tiyatro!

12 Nisan’da Belediye Meclisi’nden geçen yeni yönetmelikle Şehir Tiyatroları’nda sanatsal kararların bürokratların ağırlıkta olacağı Edebi Kurul’a devredilmesi, genel sanat yönetmeninin işlevsizleştirilmesi üzerine başlamıştı her şey. Yeni yönetmelikte öne çıkan amacın ‘toplumun genel etik değerlerine özen göstermek’ olması, eş zamanlı olarak patlak veren ‘muhafazakar sanat’ söylemleri de tuz biber ekti… Tiyatro sanatçılarının yeni yönetmeliğe karşı ‘Şehir Tiyatroları yok edilemez’ çağrısıyla bir haftadır dört bir koldan duyurduğu eylem dün beklendiği gibi şenlikli bir kalabalıkla gerçekleşti.
Korkuya karşı özgür tiyatro!Korkuya karşı özgür tiyatro!


Şehir Tiyatroları’ndan ve bağımsız gruplardan tiyatrocular, sinema oyuncuları, müzisyenler, konservatuvar öğrencileri ve eylem davetine icabet eden seyircilerden oluşan topluluk dövizleri, davulları, tefleri ve çığlıklarıyla tam vaktinde Galatasaray Lisesi’nin önündeydi. Sırtlarında ‘To Be or not to Belediye’, ‘Muhafaza KÂR Sanat’ yazılı kâğıtlar, ellerinde ‘Herkes kendi işini yapsın’, ‘Ezberin tam mı?’dövizleriyle gelmişlerdi. Güneş tepede, meydan ışıl ışıldı ve eylemlere yolu sık düşenler hemfikirdi: Galatasaray Meydanı en heyecanlı kitlelerinden birini ağırlıyordu.

Engin Alkan’ın okuduğu İŞTİSAN imzalı bildiri sık sık ‘Korkuya karşı özgür tiyatro’ sloganı ve alkışlarla kesildi. Sanatçılar şöyle sesleniyordu: “1914’ten beri ehil ellerde olan İstanbul Şehir Tiyatrosu göz göre göre ehlileştirilmeye çalışılıyor. Dünyada ilk kez bir tiyatro, tiyatro insanlarından arındırılıyor. Çoksesliliği tek bir notaya dönüştürecek olan muhafazakâr sanat gibi söylemler, demokratikleşme diye sunuluyor. Sanatsal yaratı, siyasi iradeye teslim ediliyor. Sanat ve demokrasi, hiçbir siyasi iradenin faydacı beklentilerine göre yeniden tarif edilemez. Seçilmişlerin görevi, sanata, özgür ortamı sağlayacak altyapıyı oluşturmaktır. Eğer yapmazlarsa, sanat sessiz kalmaz. Sessiz kalmayacağız. Dayatılan yönetmeliğe karşı hukuki zeminde hakkımızı arayacağız. Hedefimiz çağdaş ve özerk bir İstanbul Şehir Tiyatrosu yasasıdır. Karanlığa ve karanlığın getireceği korkuya karşı birlikte direneceğiz. Sayın Belediye Başkanı’nın canlı yayında kurum sanatçılarına yönelik sunduğu öneriyi düstur kabul ediyoruz: Herkes kendi işini yapsın! Bizim işimiz tiyatro!”

Eylemin bu kadar coşkulu olmasının sebebi yönetmeliğe duyulan şiddetli tepki, şüphesiz. Ama oyuncu Fırat Tanış’ın da aralarında olduğu perküsyon grubu Sambistanbul’un tuttuğu temponun da bunda payı büyüktü. Eylemden akılda kalan, en can alıcı kare ise Engin Alkan’ın “Lütfen diyaframlarınızı açın ve çığlık atın!” çağrısıyla binlerce tiyatrocunun tek bir ağızdan patlattıkları uzun çığlık oldu. Kalabalık ‘İstanbul uyuma, tiyatrona sahip çık’, ‘Şehrin tiyatrosu yok edilemez’ sloganlarıyla, camlarda ve caddede toplanan İstanbulluların alkışlı desteğini de alarak Tünel’e yürüdü. Bitti sanılan eylem “Geriye dööön! Taksim!” çağrısıyla sürdü ve aynı heyecanla Galatasaray Meydanı’na doğru bir sefer daha yapıldı. 

Kim yoktu ki?
Çok sayıda derneğin destek verdiği eylem aynı saatte farklı şehirlerde de yapıldı. Eyleme Ayşenil Şamlıoğlu, Orhan Alkaya, Dikmen Gürün, Mehmet Aslantuğ, Mustafa Alabora, Selçuk Yöntem, Tilbe Saran, Halil Ergün, Selen Uçer, Merve Engin, Hasibe Eren, Tülin Özen, Mehmet Ali Alabora, Özen Yula, Şebnem Sönmez, Tomris İncer, Salih Kalyon, Cem Davran, Zeliha Berksoy, Hakan Gerçek, Göksel Kortay, İpek Bilgin,Tarık Akan, Hakan Meriçliler, Yiğit Sertdemir, Yıldıray Şahinler, Fırat Tanış, Arif Akkaya, Devrim Evin, Yavuz Bingöl, Serdar Orçin, Altan Erkekli, Ahmet Levendoğlu, Güler Öktem, Çağlar Çorumlu, Yunus Günçe, Bülent Kayabaş, Rutkay Aziz,Erkan Can, Perihan Savaş, Nejat Yavaşoğulları, Halil Sezai,Bedri Baykam, CHP’li Umut Oran ve Süleyman Çelebi gibi isimler katıldı…


Tags:     Şehir Tiyatroları      yeni yönetmelik      Edebi Kurul
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler