Kadın kotası isteniyor

Büyük şirketlerin yönetici kademlerindeki kadınların oranı oldukça düşük seviyede olması büyük eleştiri çekiyor. AB Komisyonu üyesi Viviane Reding, kadın kotası uygulanmasını istiyor.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun adaletten sorumlu üyesi Viviane Reding, Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin üst pozisyonlarında kadın kotası uygulanması gerektiğini savundu. Yaz aylarında konuyla ilgili olarak yasal girişimde bulunmaya hazırlanan Reding, Avrupa Birliği içinde durumun parlak olmadığına dikkat çekti. Reding, “Bu yavaş tempodan çok rahatsızım. Üye ülkelerin üçte ikisi bir durgunluk içinde, üçte birinde bazı ilerlemeler var.

Almanya’nın en büyük firmalarının temsilcileri, kadın yöneticilerin sayısının artırılmasına ilişkin önerilerini hükümete sundu. Ancak iş dünyası, yasalarla saptanacak bir kadın kotasına karşı çıkıyor.

Almanya’da şirketlerin yönetim kademelerinde kadınların sayısının nasıl artırılacağı koalisyon içinde tartışma yarattı. Siyasiler, kotanın yasayla mı yoksa gönüllü olarak mı belirlenmesi gerektiğini tartışıyor.

Almanya Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen, AB Komisyonu’nun Adalet ve Temel Haklardan sorumlu üyesi Vivian Reding ile güçlerini birleştirerek daha fazla kadını, şirketlerin yönetici pozisyonlarına getirmeyi hedefliyor.

Örneğin Fransa bu alanda büyük bir atılım gösterdi, çünkü yasal olarak kadın kotasını uygulamaya koydular. Diğer ülkelerde ise yavaş yavaş değişiklikler oluyor. Almanya'da örneğin denetleme kurullarındaki kadınların oranı yüzde 13'ten yüzde 16'ya yükseldi. Bu böyle devam etmez, aksi takdirde dengeyi sağlamak için daha yıllara ihtiyacımız olur" dedi.

Gazeteci kadınların açık mektubu

Son olarak Almanya'da 350 kadın gazeteci bir kampanya başlatmış, bir açık mektupla medya organlarının yönetici kademelerinde kadınlara daha fazla görev verilmesini ve yüzde 30 kotasının uygulanmasını istemişlerdi.

Kadın kotası isteniyorKadın kotası isteniyor

 

Hâlihazırda Almanya'da sayıları 360'ı bulan günlük ve haftalık gazetenin yalnızca yüzde 2'sinin genel yayın yönetmeni kadın. Kamuya bağlı 13 yayın kurumunun ise yalnızca 3'nün genel müdürünün kadın olduğu belirtiliyor. Kadın gazetecilerin bu girişimi Almanya'da bir hafta içerisinde bin 700 destekçi kazandı. Avrupa Birliği'nin adaletten sorumlu üyesi Vivanne Reding bazı tavsiyelerde bulundu: “Kadınlara işletmelerde yer açılmalı. Üniversite mezunlarının yüzde 60'ının kadın olduğunu biliyor muydunuz? Bu yeteneklere ihtiyacımız var, hele ki doğumların da az olduğu Almanya'da. Kadın yeteneklerden kesinlikle feragat edemeyiz. Bu bizim işletmelerimizin sonu olur. Yani aklı ve mevcut yetenekleri kullanmak zorundayız.”

Tags:     Viviane Reding      kadın      kadın kotası
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler