Gözü ucuz 'mahkum işgücünde'

David CameronDavid CameronCezaevlerinde işgücünü artırma önerisine tepki.... Independent gazetesi İngiltere'de hükümetin cezaevlerindeki "ucuz" işgücünü oranını artırma planlarını manşet ve başyazısına taşıyarak sendikaların tepkilerini aktardı...

'Cezaevlerinde ucuz işgücü binlerce işe mal olabilir' başlığıyla verilen haberde, hükümetin cezaevlerinde çalıştırılan mahkumların sayısının iki katına çıkarılması planlarına karşı açılan soruşturma aktarıldı.

Haberde, Adalet Bakanı Ken Clarke'ın 20 bin mahkumun çalıştırılması planlarının sendikaları harekete geçirdiği ve sendikaların hükümetin planının işgücü piyasasını olumsuz etkileyeceğini söyledikleri yer aldı.

Mahkumlara asgari ücretin çok altında ödeme yapıldığının belirtildiği haberde sendikaların bu durumda şirketlerin cezaevleri ile çalışmayı tercih edecekleri endişesine yer verilerek, bu durumun cezaevlerinde mahkumların eğitim ve gelişimi yerine ucuz işgücüne odaklanılacağı belirtildi.

Cezaevleri ile çalışmayı seçen şirketlerden biri Speedy Hire'ın 2010'da 800 işçi çıkararak cezaevleri ile yaptıkları sözleşmeleri artırdığı da haberde yer aldı.

Tags:     Cezaevleri      Independent      İngiltere
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler