NATO, Londra protesto edildi


NATO Londrada protesto edildiNATO Londrada protesto edildiUluslararası savaş makinesi olan NATO, İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan bir gösteri ile protesto edildi. Savaş'a Hayır Koalisyonu ve Silahlanmaya Karşı Kampanya tarafından organize edilen gösteri, ABD elçiliği önünde gerçekleştirdi.

20-21 Mayıs tarihlerinde ABD'nin Şikago kentinde gerçekleştirilecek NATO konferansı öncesi başta Şikago olmak üzere dünyanın birçok kentinde düzenlenen gösterilerle eşzamanlı olarak düzenlenen gösteriye yüzlerce savaş karşıtı katıldı. İngiltere, Irak, Afganistan, Bahreyn, Mısır, Filistin, Suriye ve İran'dan birçok kurum ve kişinin katıldığı gösteriye coğrafyamızdan da AvEG-Kon'a bağlı çalışma yürüten GİK-DER üyeleri ve ICAD temsilcileri katıldı.

Gösteri esnasında yapılan konuşmalarda NATO üyesi ülkelerin, bu konferansta hali hazırda yüz binlerce insanın katledilmesiyle sonuçlanmış Irak ve Afganistan'a müdahalelerin yanı sıra Afganistan'da devam etmekte olan emperyalist işgalin geleceğini tartışacaklarının altı çizildi. Suriye ve İran'a dönük yeni saldırı politikaları üzerine de pazarlıklara girişecekleri vurgulandı. SB'ye karşı kurulan NATO'nun gelinen aşamada başta ABD emperyalizmi olmak üzere, emperyalistlerin dünya halklarına karşı kullandıkları bir savaş aracına dönüştürüldüğü ifade edildi.

Konuşmacılar, tüm bunlara rağmen, bunun karşısında dünya halkları başta konferansın gerçekleştirileceği Şikago olmak üzere dünyanın birçok kentinde eş zamanlı olarak sokaklara çıkarak NATO'yu ve dünya halklarına karşı işlediği suçları teşhir ettiğini belirtti.

Gösteriye 'Savaş Makinesi NATO'ya Hayır, Türkiye'de Füze Savunma Sistemine Hayır' pankartıyla katılan GİK-DER üyeleri, Malatya'nın Kürecik bölgesinde inşası devam eden füze savunma sistemine karşı bölge halkının mücadelesini gösteriye taşıdı.

Gösteride sık sık 'NATO'ya Hayır', 'İran Irak Olmasın', 'Suriye'ye dönük saldırıya hayır', 'İşgalciler Afganistan'dan hemen çıkın' gibi NATO ve işgal karşıtı sloganlar atan göstericiler, alkışlarla eylemi bitirdi.

Tags:     NATO      Londra      ABD elçiliği
Yorumlar (0)
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir!
 

Köşe Yazarları
Yeni Eklenen

Popüler